Strona główna > Cytaty > Informacja > Książki drukowane

Książki drukowane


Stanisław Lem
, pisarz
  • „Twierdzenie, jakoby Internet mógł zastąpić księgarnie, biblioteki, książki po prostu - brzmi fatalnie. Trochę tak, jakby ktoś się zdalnie ożenił, mając partnerkę na drugim końcu świata. Książka jest nie tylko przedmiotem- chce się ją wziąć do ręki, przekartkować...”
(Źródło: Stanisław Lem: Krótkie zwarcia. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2004, ISBN 83-08-03657-0, s. 59)

Umberto Eco
, pisarz
  • „Nie możemy natomiast pozbyć się książek do czytania - od Iliady po najnowszą powieść. Nie tylko dlatego, że czytanie "od deski do deski" na ekranie jest męczące, ale i dlatego, że forma-książka to jeden z tych wynalazków (jak młotek, łyżka, nóż, widelec), dla których nie znaleziono w ciągu stuleci lepszych pod względem ergonomicznym odpowiedników. Książka dobrze pasuje do ręki, można ją czytać w każdej prawie sytuacji, także przy świetle świecy, także w łóżku, siedząc na gałęzi drzewa, na bezludnej wyspie albo wędrując na wielbłądzie przez Saharę.”
(Źródło: Umberto Eco, fragmenty wykładu wygłoszonego podczas wizyty w Polsce w 1996 roku [on line] [dostęp 9 września 2004 r.]. Dostępne w Internecie: http://www.plusgsm.pl/magazyn/99_18/czy.shtml )