Strona główna > Cytaty > Informacja > Popularyzacja

Popularyzacja


Silvanus P. Thompson, fizyk, w przedmowie do książki "Łatwy rachunek różniczkowy i całkowy":
  • "Biorąc pod uwagę, jak wielu głupców potrafi używać rachunku różniczkowego i całkowego, jest zaskakujące, że opanowanie tych samych trików przez każdego innego głupca jest uważane za zadanie trudne lub nużące (...) Głupcy, którzy piszą podręczniki wyższej matematyki (...) rzadko kiedy zadają sobie trud pokazania, jak łatwe są proste obliczenia. Przeciwnie, wydaje się, że chcą oni zaimponować czytelnikowi swoją ogromną mądrością przez zastosowanie najtrudniejszego podejścia. Ponieważ ja sam jestem wyjątkowo głupi, musiałem odrzucić trudności i teraz chciałbym pokazać moim kolegom głupcom te części, które nie są trudne. Opanujcie je starannie , a reszta przyjdzie sama. Co jeden głupek potrafi zrobić, inny także może."

(Źródło: Robert Youngson: Błędy uczonych. Warszawa: Amber, 2005, ISBN 83-241-2324-5. s. 129).

Michael Faraday, fizyk, wielki popularyzator wiedzy (z listu do Maxwella):

  • „Czy gdy matematyk zajmujący się badaniem oddziaływań i efektów fizycznych dochodzi do pewnych wniosków, nie może ich wyrazić językiem potocznym równie kompletnie, jasno i zdecydowanie jak w postaci wzorów matematycznych? Jeżeli tak, to czy nie byłoby wielkim dobrodziejstwem wyświadczonym takim osobom, jak ja, częstsze tłumaczenie tych matematycznych hieroglifów na zrozumiałe pojęcia?”

(Źródło: Melvyn Bragg: Na barkach gigantów. Wielcy badacze i ich odkrycia od Archimedesa do DNA. Warszawa: Prószyński i S-ka. ISBN 83-7337-854-5. s. 99)


Richard Feynman, fizyk:

  • „Nigdy nie zgadzajcie się na wygłoszenie przemówienia, chyba że będziecie dokładnie wiedzieli, jaki ma być temat i co mniej więcej chcecie powiedzieć.”
(Źródło: Richard P. Feynman: Przyjemność poznawania. Warszawa: Prószyński i S-ka. ISBN 83-7337-912-6. s. 188)

Jakow Zeldowicz, fizyk:

  • „Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś uczniowi liceum, to po prostu sam tego nie rozumiesz.”
(Źródło: Jonh M. Charap: Objaśnianie wszechświata. Fizyka w XXI wieku. Warszawa: Prószyński i S-ka. ISBN 83-7469-245-6. s. 9)


Thomas Huxley
, zoolog i paleontolog, orędownik Darwina, w liście do redaktora czasopisma "Fortnightly Review":

  • "Serdecznie dziękuję za czek na aż zanadto wystarczającą sumę. (...) Zawsze się cieszę, kiedy mogę przeczytać w "Fortnightly Review" coś, co wyszło spod mojego pióra, gdyż wiem, że jestem wówczas w dobrym towarzystwie, ale muszę uprzedzić, że staję się zepsuty jak panna, o którą stara się wielu zalotników. Ponieważ jednak "Fortnightly Review" jest moją starą miłością, a "Contemporary Review" także się mną interesuje, mam nadzieję pozostać tak stały w uczuciach, jak może być tylko niepoprawny bigamista."
(Źródło: Jack Meadows: Wielcy uczeni. Warszawa: Amber. ISBN 83-7169-402-4. s.136)


Thomas Browne, lekarz, religioznawca:

  • "Swego tematu nie wtłaczaj na siłę w zbyt ciasne ramy ani też  nie wdawaj się zbytnio w szczegóły, aby zapełnić tysiące stron. Pozwól, aby kreślony przez Ciebie przemawiał prostotą, a wówczas osiągniesz sukces."
(Źródło: Sarah Emily Miano, Samotnik z ulicy Rosengracht, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2007, ISBN 978-83-7384-617-3, str. 5)


Janusz Tazbir, historyk:

  • [Popularyzacja] "Sposób informowania mas przez elity".
(Źródło: Janusz Tazbir: Długi romans z muzą Klio. Warszawa: Iskry, 2007. ISBN 978-83-244-0044-7. s. 120)
  •  "W przeciwieństwie do współczesnych armii, opartych w znacznym stopniu na obowiązku służby wojskowej, zaciąg na front popularyzacji wiedzy może się odbywać wyłącznie drogą ochotniczego poboru".
(Źródło: Janusz Tazbir: Długi romans z muzą Klio. Warszawa: Iskry, 2007. ISBN 978-83-244-0044-7. s. 134)


Albert Einstein
w przedmowie do swojej popularnej książki o szczególnej i ogólnej teorii względności:
  • „Mając na względzie zrozumiałość wykładu, nie cofałem się przed powtórzeniami i nie przywiązywałem najmniejszej wagi do elegancji ujęcia; przestrzegałem raczej sumiennie wskazówek genialnego teoretyka L. Boltzmanna, aby troskę o elegancję pozostawić krawcom i szewcom.”
(Źródło: Leopold Infeld: Albert Einstein. Warszawa: PWN, 1979. ISBN 83-01-00079-1. s. 12)