Strona główna > Cytaty > Nauka > Biblioteki

Biblioteki


Michael Berrigde, biolog, typowany do Nagrody Nobla, najczęściej cytowany naukowiec brytyjski
  • „... otrzymujemy te same dane, ale donikąd nas to nie prowadzi. Jeden z moich sposobów na wyjście z tego to czytanie; to znaczy idę do biblioteki i po prostu pogrążam się w literaturze, żeby znaleźć nowy punkt widzenia, nowe podejście do problemu”
  • „Lubię iść do biblioteki, usiąść, czytać i spróbować zestawiać różne fragmenty informacji”
(Źródło: Wolpert Levist, Richards Alison: Pasja poznania. Warszaw: Wydawnictwo CiS, 1999. s. 178)


David Bodanis
, popularyzator nauki
  • „Nowo zbudowana British Library była dla mnie znakomitym miejscem pracy: jest to jedna z najlepszych bibliotek świata, być może już ostatnia; ta piramida jest hołdem dla epoki sprzed Internetu. Wiele zebranych w bibliotece pism naukowych znajduje się nadal w starej czytelni przy Southampton Row, gdzie wystrój wnętrza i urządzenia do parzenia kawy nie są na takim samym poziomie, ale kopie oryginalnych aplikacji patentowych na ścianach (silnik odrzutowy Whittle'a, spinacz do papieru, termos) rekompensują te braki."
  • "Korzystałem  również z biblioteki naukowej University College w Londynie ; choć jej stan fizyczny zdradza konsekwencje         wieloletniego niedofinansowania, personel robi, co może, by pomóc czytelnikom. Biblioteka Londyńska przy St. James's Square nie cierpi na szczęście na brak pieniędzy i jej istnienie stanowi poważny argument za mieszkaniem w mieście. To instytucja z początków epoki wiktoriańskiej, która nadal funkcjonuje. Zgromadzono tam ponad milion książek, w tym wiele wczesnych wydań, do których czytelnicy mają swobodny dostęp. Przyzwyczaiłem się do czytania tekstów, odwołujących się do wcześniejszych prac autora, które tam zazwyczaj stoją na półce na wyciągnięcie ręki, choć w świetle widać, że pokryte są kurzem."
(Źródło: David Bodanis: E= mc2 . Historia najsłynniejszego równania świata. Warszaw: Wydawnictwo CiS, 2005. ISBN 83-85458-85-9, s. 314)