Odkrycia


Ernest Rutherford, fizyk
  • „Z reguły nie zdarza się, aby jeden człowiek dokonał  nagłego, niespodziewanego odkrycia. Nauka posuwa się do przodu krok po kroku i każdy uczony wykorzystuje pracę swych poprzedników. Gdy słyszymy o nagłych odkryciach, przypominających grom z jasnego nieba, zawsze możemy być pewni, że są one wynikiem współdziałania uczonych. Ta wzajemna współpraca między naukowcami stwarza możliwość postępu w nauce. Uczeni nie są uzależnieni od pomysłów jednego człowieka, lecz od połączonej mądrości tysięcy ludzi, myślących o tym samym problemie; każdy z nich dodaje niewielki kawałek  do wielkiego gmachu wiedzy, który stopniowo rośnie.”
(Źródło: Chandrasekhar S.: Prawda i piękno. Estetyka i motywacja w nauce. Warszawa: Prószyński i S-ka, 1999. ISBN 83-7180-147-5. s. 36)

Francis Crick, biolog

  • „Prace badawcze są naprawdę jak wędrówka we mgle. Nie wiesz, dokąd idziesz. Szukasz po omacku. Potem ludzie dowiadują się o wszystkim i już po fakcie wydaje im się, że było to bardzo proste.”

(Źródło: John Horgan: Koniec nauki, czyli o granicach wiedzy u schyłku ery naukowej. Warszawa: Prószyński i S-ka, 1999. ISBN 83-7180-713-9. s. 204)


Andrew Wiles, matematyk, udowodnił twierdzenie Fermata

  • „Czysty matematyk po prostu uwielbia wyzwania. Uwielbia nie rozwiązane problemy. Gdy uprawia się matematykę, przychodzi to wspaniałe uczucie. Zaczynasz od problemu, który po prostu cię zadziwia. Nie możesz go zrozumieć, jest tak niebywale skomplikowany, że po prostu nie możesz się w nim połapać. Lecz gdy wreszcie znajdziesz rozwiązanie, niewiarygodnie mocno odczuwasz urok tego wszystkiego:  widzisz, jak elegancko wszystko do siebie pasuje.”

(Źródło: Simon Singh: Tajemnica Fermata. Warszawa: Prószyński i S-ka, 1999. ISBN 83-7255-014-X. s. 117)


Umberto Eco, antropolog społeczny

  • „Technologia daje ci wszystko i od razu, podczas gdy nauka rozwija się powoli.”

(Źródło: Umberto Eco: Rakiem. Gorąca wojna i populizm mediów. Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2007. ISBN 978- 83-7414257-1. s. 123)


Henri Poincare, matematyk

  • "Logika jest pomocna przy konstruowaniu dowodów, ale nie w odkrywaniu nowych rzeczy. To sprawa intuicji."
(Źródło: Gerald Traufetter: Intuicja czyli mądrość uczuć. Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2009. ISBN 978-83-7414-668-5, s. 88)