Strona główna > Słownik > Miscellanea

Miscellanea


  • FUNKCJE BIBLIOTEKI
 "Być może na początku, w czasach Asurbanipala albo Polikratesa, chodziło o gromadzenie zwojów lub woluminów, żeby się nie zawieruszyły. Potem, jak mi się wydaje, odgrywa sporą rolę tezauryzacyjną: zwoje nie były tanie. Następnie, w okresie benedyktyńskim, przepisywanie; biblioteka staje się jakby strefą tranzytową: książka dociera, zostaje przepisana, oryginał lub kopia wracają na swoje miejsce. Sądzę, że w niektórych okresach,  być może gdzieś między  Augustem a Konstantynem,  funkcją biblioteki było również umożliwienie czytania, a więc w mniejszym lub większym stopniu, stosowano się do uchwały UNESCO, zawartej w tomie, który dzisiaj do mnie dotarł,  i głoszącej, że jedną z funkcji biblioteki jest umożliwienie publiczności czytania książek. Ale potem powstały, jak mi się zdaje, biblioteki które miały uniemożliwić czytanie, ukryć, chronić książki. Naturalnie te biblioteki miały również umożliwić odnajdywanie."

(Źródło: Umberto Eco: O bibliotece. Warszawa: Świat Książki, 2007. ISBN 978-83-247-0682-2. str. 13)

  • INTERNET

„Z mojego doświadczenia wynika, że na tym polega problem z szukaniem informacji w Internecie: stosunek użytecznych wiadomości do sieczki maleje bardzo szybko i poszukiwania przypominają próbę znalezienia koralika za kanapą - zamiast niego znajdujesz drobne monety, guziki, kurz, pestki, gumę do żucia i stare landrynki.”

(Źródło: Robert Harris: Ghostwriter. Warszawa, Wydawnictwo Albatros, 2009. ISBN 978-83-7659-023-3, s. 288)

  • KSIĘGARNIE
Bardzo ładny tekst o księgarniach i czytaniu można znaleźć w rozdziale  "Galaktyka Gutenberga" w książce Marii Kornatowskiej.

(Źródło: Maria Kornatowska: Rozmyślania przy makijażu. Życie codzienne Nowego Jorku. Michałów - Grabina: Instytut Wydawniczy Latarnik, 2007. ISBN 83-60000-18-2, s. 313)

  • "TERMOMETR INTELEKTUALNY"
 Francois Arago (1786-1853) uchodził za utalentowanego naukowca, a tajemnicę swojego talentu dydaktycznego przypisywał "termometrowi intelektualnemu", jakim sie posługiwał. Znaczyło to, że podczas wykładu kierował swoje słowa do osoby, która wydawała mu się najmniej rozgarnięta - prawdopodobnie wprawiając ją w zakłopotanie. Zauważywszy ślad niezrozumienia na twarzy słuchacza, próbował problem wyjaśnić innymi słowami.

(Źródło: Philip Freriks: Południk Paryża. Warszawa, Wydawnictwo TRIO, 2007. ISBN 978-83-7436-118-7, s. 27)

  • WSPÓŁAUTORZY, czyli ile diabłów mieści się na końcu szpilki
Ilu autorów może liczyć artykuł w czasopiśmie? W czasopiśmie Lancet (najwyższa półka na liście filadelfijskiej) znalazłam artykuł, w którym wymienionych jest 501 autorów. Artykuł  - liczący 8 stron - jest indeksowany w bazie SCI wg wszystkich 501 nazwisk! W kwietniu 2009 r. artykuł miał 630 cytowań. Chodzi o pracę: Fox KM, Bertrand M i in., Efficacy of perindopril in reduction of cardiovascular events among patients with stable coronary artery disease: randomised, double-blind, placebo-controlled, multicentre trial (the EUROPA study), "Lancet" 362, Sep 6 2003, 782-788.